obrazekeczek.jpg

gif

Dane techniczne dotyczące stadionu. Rozwiązania techniczne.
Stadion będzie nowoczesny i kameralny. Będzie miał 16.300 miejsc. Z tej liczby 15.600 miejsc to zwykłe miejsca siedzące. Będą ponumerowane, co pomoże również w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas meczów - będziemy dokładnie wiedzieć, kto gdzie siedzi. Dodatkowo na stadionie będzie co najmniej 700 miejsc dla VIP - ów. 600 z nich to siedzenia z pokryciem tapicerskim na siedzeniu i oparciu. Odstęp pomiędzy miejscami będzie dość duży, bo ok. 60 cm. Pozwoli to na komfortowe oglądanie meczu. Dodatkowo na stadionie będzie zainstalowanych 100 miejsc tzw. SuperVIP. Będą to siedzenia takie jak vipowskie, ale składane i jeszcze bardziej komfortowe. Poza tym planujemy co najmniej 32 miejsca dla osób niepełnosprawnych. Trybuny będą miały widoczność najlepszą z możliwych. Będą tak ukształtowane, że różnica pomiędzy pierwszym rzędem siedzeń a murawą będzie wynosiła 1,5 metra, tak więc nawet kibice siedzący w najniższym rzędzie będą mogli w komfortowy sposób oglądać mecze. Jednocześnie, ponieważ będzie to stadion bez płotów, ogrodzeń, kibice będą mogli czuć z bliska atmosferę meczów. Poniżej trybun będą duże, wolne przestrzenie, które będzie można wykorzystywać do celów reklamowych.

Centrum prasowe - jak będzie wyglądało? Jakie warunki będą mieli dziennikarze do wykonywania swojej pracy.
Wiemy jak ważną rolę odgrywają media w naszej działalności. Dlatego pragniemy stworzyć dla Was - dziennikarzy, fotoreporterów, kamerzystów - jak najlepsze warunki pracy podczas meczów. Do Waszej dyspozycji oddamy obszerną salę konferencyjną, jedno przeszklone studio prasowe, dwa studia TV, 10 stołów dla prasy na trybunie, 10 pulpitów z 3 miejscami siedzącymi dla komentatorów telewizyjnych i radiowych oraz stanowiska dla kamer. Jak sami widzicie, doceniamy Waszą pracę i chcemy, abyście na naszym stadionie czuli się naprawdę komfortowo, a standardy pracy na obiekcie były takie same jak na największych stadionach świata.

Czy biuro projektowe planując stadion Zagłębia wzorowało się na jakimś innym projekcie, gdzie w miejscu starego obiektu powstawał nowy?
Biuro projektowe, będące członkiem konsorcjum PebeKa - Hochtief zaproponowało wyjątkowe rozwiązanie architektoniczne, które zobaczycie Państwo na wizualizacji. Wpisuje ono nowy stadion w istniejącą przestrzeń urbanistyczną starego obiektu. Jeśli mówimy o jakimkolwiek podobieństwie, lub czerpaniu wzorów, to patrząc na rozwiązania biura projektowego można doszukiwać się zbieżności z rozwiązaniami zastosowanymi na stadionie w Lipsku, ale głównie jeśli chodzi o koncepcję wykorzystania przestrzeni, a nie podobieństwo samego obiektu. W Lipsku nowy obiekt został zbudowany w obrębie pozostałych po starym stadionie wałów ziemnych, które dawniej stanowiły trybuny Stadionu Centralnego. Wały te zostały pokryte trawą, a na płycie dawnego stutysięcznika wyrósł jego nowoczesny następca.

Jak - etapami - będzie przebiegała budowa nowego stadionu?
W pierwszym etapie nastąpi usunięcie południowo - wschodniego wału trybun oraz tunelu położonego na południowym zachodzie. Dzięki temu w bardzo krótkim czasie możliwe będzie wykonanie 65% wszystkich trybun (III trybuna), przy czym możliwa jest kontynuacja gry i urządzania meczów na istniejącym stadionie - przy ok. 8000 miejsc dla widzów. W ramach tego etapu będzie realizowana przesunięcie murawy. Drugi etap - wykonana zostanie trybuna główna, zachodnia. Tutaj powstanie nowy budynek ze strefą dla VIP i prasy oraz szatnie dla sportowców, pomieszczenia dla techniki, itp. Dojścia na miejsca dla widzów na pozostawionym wale zrealizowane zostaną poprzez odpowiednie pomosty. Dla polepszenia dostępu korona stadionu będzie miała wcięcia w tych strefach. Strefa dla VIP będzie przy tym dostępna poprzez dwa osobne pomosty. Wszystkie 4 maszty oświetleniowe zostaną zdemontowane.

Który z elementów starego stadionu zostanie zachowany, ewentualnie zostanie przebudowany - czy np. część biurowa z szatniami i starym hotelem?
Zachowanie przeważającej części istniejącego wału, na którym znajduje się dzisiejsza trybuna główna oraz budynku w nią wbudowanego daje możliwość stworzenia zupełnie wyjątkowego i niepowtarzalnego zespołu architektonicznego, kompozycji "starego z nowym", w której tradycja i nowoczesność przenikają się nawzajem. Powstają interesujące rozwiązania przestrzenne, które zwłaszcza w strefie dla VIP, sportowców i prasy są przytulne i dobrze zabezpieczone od zewnątrz (także parkingi, dojścia, itd.) i doskonale spełniają wymogi tych grup osób także w zakresie bezpieczeństwa.

Czy boisko zostanie w tym samym miejscu, czy zostanie obrócone?
W drugim etapie budowy, w okresie przerwy w rozgrywkach, murawa przesunięta zostanie o około 20 m w kierunku poprzecznym, na swoje nowe miejsce. Należy przyjąć, że dużą część istniejącej infrastruktury i powierzchni murawy będzie można wykorzystać ponownie.

[1][2]
Następny Mecz
ekstraklasa 20.11.2009
Korona Kielce
vs.
Zagłębie Lubin

Poprzedni Mecz
ekstraklasa 6.11.2009
Odra Wodzislaw Slaski
1:2
Zagłębie Lubin
Tabela
lpklub
m
p
1Wisla Krakow1331
wkm
2Ruch Chorzow1328
rcm
3Legia Warszawa1327
pbm
4GKS Belchatow1324
lwm
5Lech Poznan1317
lpm

Gracz meczu
Mouhamadou Traore
wkm